Election of: • Royal Mail Divisional Representatives – 2018 • Royal Mail Divisional Representatives (Substitute) – 2018 • Royal Mail Divisional Chair – 2018

Election of:

• Royal Mail Divisional Representatives – 2018

• Royal Mail Divisional Representatives (Substitute) – 2018

• Royal Mail Divisional Chair – 2018

Further to LTB 035/18 dated 19th January 2018, at the close of nominations at 14:00 on 6th February 2018, the following were received:

ROYAL MAIL DIVISIONAL REPRESENTATIVES 

ANGLIA

Steve Butts

Eastern No 4*ElectedBarry Jennings

Northern Home Counties Postal*Elected 

LONDON

Mark Palfrey

South East London Postal & Counter*ElectedMartin Walsh

London South West*Elected

MIDLAND

Simon Edmunds

Nottingham & District Amal*ElectedPaul Kennedy

Birmingham District Amal*Elected 

NORTH EAST

Gary Hodkinson

South Yorks & District Amal*ElectedBob McGuire

Newcastle Amal*Elected

NORTH WALES/NORTH WEST

Mark Bolton

North Lancs & Cumbria*ElectedIan Taylor

Greater Manchester*Elected 

SCOTLAND/NORTHERN IRELAND

Kenny Logan

Scotland No 2*ElectedTam Dewar

Glasgow District Amal*Elected 

SOUTH CENTRAL

Dermot Fuller

South West No 7*ElectedTerry Jackson

South East No 5*Elected 

SOUTH EAST

Peter Sinnott

Southdowns Weald & Rother(Ballot Required)Steve Wisely

South East Thames Amal Phil Wright

Kent Invicta  

SOUTH WEST/SOUTH WALES

Les Evans

South West Wales Amal*ElectedAndy Nash

Bristol & District Amal*Elected 

ROYAL MAIL DIVISIONAL REPRESENTATIVES (SUBSTITUTES)

 

ANGLIA

Kevin Martin

Essex Amal*Elected

LONDON

John Simkins

London Phoenix Branch*Elected 

MIDLAND

Steve Blower

Nottingham District Amal*Elected 

NORTH EAST

Brett Giroux

Newcastle Amal(Ballot Required)Steve Warren

South Yorkshire & District  

NORTH WALES/NORTH WEST

Paul Dugdale

North West Central Amal(Ballot Required)Paul Fenney

North West No 1

SCOTLAND/NORTHERN IRELAND

Robert Storrie

Scotland No 5*Elected 

 

SOUTH CENTRAL

Paul Garraway

South Central Postal*Elected 

SOUTH EAST

David Bennett

South East No 5*Elected 

SOUTH WEST/SOUTH WALES

Stephen Coombes

Western Counties(Ballot Required)Ralph Ferrett

Plymouth & East Cornwall  

 

ROYAL MAIL DIVISIONAL CHAIR

 

ANGLIA

Trevor Williamson

Eastern No 3*Elected 

 

LONDON

Raymond Dunning

West London Postal*Elected

MIDLAND 

Linford Gibbons

Nottingham District Amal(Ballot Required)Christopher Sheldon

Derbyshire * Note: Branch Ballot (Not Individual Member Ballot)

NORTH EAST

Graham Clough

South Yorkshire & District Amal*Elected

NORTH WALES/NORTH WEST

Lenny Crook

North Lancs & Cumbria*Elected

SCOTLAND/NORTHERN IRELAND

Jim McKechnie

Glasgow & District Amal*Elected 

SOUTH CENTRAL

Stewart Hardie

Wessex South Central*Elected

SOUTH EAST

John Kavanagh

Kent Invicta(Ballot Required)Alasdair Kenneth MacLeod

Croydon & Sutton Amal * Note: Branch Ballot (Not Individual Member Ballot)

 

SOUTH WEST/SOUTH WALES

Doug Lillicrap

Plymouth & East Cornwall(Ballot Required)Colin Sayles

Gloucestershire Amal Paul Wotton

Western Counties * Note: Branch Ballot (Not Individual Member Ballot)

The timetable for the above elections are as follows:

Ballot Papers dispatched: 14 February 2018

Ballot Close: 28 February 2018 (first post)

Any enquiries regarding this Letter to Branches should be addressed to the Senior Deputy General Secretary’s Department on telephone number 020 8971 7237, or email address sdgs@cwu.org.

Yours sincerely,

Tony Kearns

Senior Deputy General Secretary

18LTB070

View Online

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: